Elektroniskās mūzikas žanri

Tā kā katrs no mums ir atšķirīgs, mūsu uzskati, ģērbšanās stili un citas lietas arī ir atšķirīgas.

Mēs arī klausāmies dažādu mūziku. Katram no mums ir savi mīļākie dziedātāji un mūzikas grupas , piemēram, ir cilvēki, kuriem patīk latviešu grupas “Cosmos” dziedāšanas stils un dziesmas, bet ir tādi, kuri labprāt klausās dažādas metāla grupas, piemēram, grupas “Neglected Fields” dziedājumu. Šīs ir pavisam dažādas grupas, un nekad nebūs tā, ka tās patiks visiem.

Turpmāk gribētos pievērsties tikai elektroniskajai mūzikai. Ja cilvēks saka, ka viņš labprāt klausās elektronisko mūziku, varētu viņam uzdot vēl jautājumus, jo elektroniskā mūzika (tāpat kā citi mūzikas žanri) vēl iedalās dažādos žanros, stilos, kas savā starpā ir atšķirīgi. Šie stili ir ļoti daudz.

Vispirms pievērsīsimies ambientai mūzikai (angļu: ambient music). Šis mūzikas žanrs galvenokārt koncentrējas uz tembrālām skaņas īpatnībām. Ambientā mūzika attīstījās no minimālisma mūzikas, 20. gadsimta impresionisma mūzikas un elektroniskās mūzikas 20. gadsimta vidū (apmēram 1960. gados, arī 1970. gados).

Breikbīts (angļu: breakbeat) galvenokārt koncentrējas uz lauztu ritmu. Breikbīta veidošanās attiecināma uz pagājušo gadsimtu, precīzāk, 1970. gados, pateicoties Jamaikas izcelsmes amerikānim Kool Herc. Viņš bija pirmais, kurš sāka izmantot breikus priekš repa ritmiskā pavadījuma.

Industriālās mūzikas (angļu: industrial music) žanra vēsture saistās ar 20. gadsimta 70. gadiem. Industriālā mūzika no aizsākumiem līdz pat mūsdienām ir ievērojami mainījusies. Varētu pat teikt, ka tā ir gandrīz pilnībā pazaudējusi savu pirmatnējo skanējumu.

Populāra mūsdienās ir kļuvusi elektroniskā deju mūzika (angļu: electronic dance music), kas ir radīta dejošanai un atskaņošanai dažādos deju klubos gan Latvijā, gan citās pasaules valstīs, piemēram, kādreiz ļoti daudz cilvēku pulcējās ekskluzīvajā rīta klubā “Ed Hardy Club”, kurš atradās Latvijas galvaspilsētā Rīgā, lai kārtīgi izdejotos pie dažādiem mūzikas žanriem, tajā skaitā arī elektroniskās deju mūzikas.

Elektroniskās deju mūzikas vēsture pasaulē saistās ar 1977. gadu. Ir izveidojušies, varētu teikt, pat ļoti daudz elektroniskās deju mūzikas žanri (apakšžanri) – tehno, transs, psihodēliskais transs, drum and bass, hausmūzika u.c.

Tehno (angļu: techno) mūzikas žanrs radās 1980. gados ASV, Detroitā. Šajā žanrā ar mūzikas instrumentu palīdzību tiek atdarināti dažādi tehniskie procesi (Detroita ir pilsēta, kur ik pa laikam dzirdami dažādi trokšņi, kas atkārtojas un veido ritmisku skanējumu. Tā arī radās šis mūzikas žanrs). Mūsdienās pastāv vēl diezgan daudz tehno stili.

Transs (angļu: trance music) radās 20. gadsimta beigās tepat Eiropā – Vācijā. Transs sastāv no lejupejošas un augšupejošas melodijas, tā temps ir apmēram 130 – 150 sitieni minūtē.

Psihodēliskajam transam (angļu: psychedelic trance) ir raksturīgs hipnotizējošs ritms un sarežģītas melodijas. Psihodēliskais transs radās pagājušā gadsimta (20. gs.) beigās. Arī šim mūzikas žanram ir izveidojušies vairāki stili. Kā ievērojamākos māksliniekus var minēt Infected Mushroom, Astrix, Astral Projection.

Drum and bass (latviešu: bungas un bass) radās 1980. gadu beigās Lielbritānijā. Tam ir raksturīgs ļoti ātrs un lauzts ritms ar dziļu un labi dzirdamu basa līniju.

Hausmūzika (angļu: house music) radās 1980. gadu vidū Čikāgā, ASV. Hausmūzika tiek saukta arī vienkārši par hausu. Hausmūziku vieno tās taktsmērs, kas ir 4/4. Kā ievērojamākos hausmūzikas māksliniekus var minēt Zedd un Kalvinu Herisu.

1 doma par “Elektroniskās mūzikas žanri”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *